המאמר שכל צליאקי צריך לקרוא

המאמר שכל צליאקי צריך לקרוא

מאמר זה מיועד לצליאקים ובני משפחתם ולכן לא יהיו בו הסברים משום סוג על מה זה צליאק. איתכם הסליחה.

כרעם ביום בהיר

אבחנת הצליאק נוטה להפתיע. פתאום ביום אחד צריכים לשנות את התזונה בקיצוניות, להתחיל לשאול ולבדוק בציציות מה יש בכל מאכל ומוצר, במה הסכין הזה נגע וכמה טוב שטפו אותו לאחר מכן. עקומת הלמידה של החיים החדשים כצליאקי היא מאוד מהירה, פשוט כי אין ברירה.

אולי בגלל שמהרגע הראשון מעורבים רופאים עם בדיקות דם, ביופסיות ובדיקות גנטיות ואולי בגלל שקופצים כל כך מהר למישור הפרקטי של מה לאכול מחר, מדלגים על התיאוריה. אין לי דרך אחרת להסביר את זה שבכל השיח על המחלה הזו מתעלמים מכך שמדובר במחלה אוטואימונית ולא אלרגיה למזון.

מהי אלרגיה למזון?

אלרגיה למזון היא מצב בו בתגובה למזון מסוים נוצרת תגובה דלקתית בגוף וקשורה בהיסטמין, ציטוקינים שונים ופעילות של מערכת החיסון. התגובות האלרגיות מאוד מגוונות וחלקן אף מסכנות חיים. ניתן לטפל במופע אקוטי של אלרגיה באמצעות תרופות אנטי היסטמיניות או באמצעות סטרואידים שמנטרלים את פעילות מערכת החיסון. כל זמן שנמנעים מחשיפה לאלרגן, אין שום סימפטום.

מהי מחלה אוטואימונית?

מחלה אוטואימונית היא מחלה בה תאי מערכת החיסון של הגוף תוקפים תאים מסוימים והורסים אותם. ההתקפה של מערכת החיסון מתרחשת בעקבות קישור צולב של מערכת החיסון בין מרכיב חלבון מסוים שמגיע לרוב ממערכת העיכול (לא תמיד מהאוכל) ובין תאים מסוימים בגוף אשר נראים לו דומים (בעלי מבנה מרחבי דומה). מרגע שנוצר הקישור הצולב הזה הוא שם לנצח.

איך נוצרת מחלה אוטואימונית?

התיאוריה המובילה שמסבירה את היווצרות המחלות האוטואימוניות היא שיש צורך קודם כל במעי דליף. כלומר שבמקום שרק סוכרים, חומצות אמינו חופשיות, ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן יעברו מהמעי אל מחזור הדם, נוצרים חורים מיקרוסקופיים במעי שדרכם חלקי מזון לא מעוכלים, רעלנים שונים וחיידקים מגיעים למחזור הדם וחשוב יותר מכך הוא שגם אל מערכת הלימפה אשר נמצאת גם היא במעי ותפקידה לשמש כעמדת שמירה.

השילוב של מעי דליף, נטייה גנטית מוקדמת ואירוע סטרס כלשהו (הקש ששבר את גב הגמל) הם הגורמים להתפרצות של מחלה אוטואימונית.

מעי דליף הוא מצב מאוד נפוץ בתרבות המערב, והוא מסביר את העלייה הגדולה במחלות אוטואימוניות שונות טוב יותר מאשר התיאוריות של אבחנה טובה יותר או של שינויים גנטיים.

איך מטפלים במחלות אוטואימוניות?

על מנת לטפל במחלות אוטואימוניות, נמנעים מהחשיפה לחלבון שהוא הטריגר כאשר יודעים באיזה חלבון מדובר. אבל גם פועלים לשיקום הנזקים הנוספים שנגרמו לגוף – המעי הדליף שדרכו ממשיכים לחדור רעלנים למחזור הדם, הדלקתיות שנוצרת מכך, החוסרים התזונתיים שנוצרים פעמים רבות מכך שהמעי מתפקד בצורה טובה פחות והעומס הכללי שנוצר על מערכות הגוף.

מה איכפת לצליאקי?

צליאק היא מחלה מיוחדת במשפחת המחלות האוטואימוניות מאחר והרקמה שנפגעת כתוצאה מחשיפה לגלוטן היא רירית המעי עצמה, כך שברגע שהתפרצה המחלה אין צורך בספיגה של החלבון של הגלוטן דרך המעי ואל מחזור הדם כדי לגרום להתלקחות אלא כבר בחשיפה הפיזית מתרחשת ההתפרצות. מסיבה זו נוטים להתעלם מכל הבעיות של מערכת העיכול והתחלואים הנלווים שמהם סובלים חולי צליאק רבים.

התזונה המערבית גרועה, החיקוי גרוע יותר

התזונה הכללית של מדינות המערב היא גרועה ביותר. ריבוי של קמחים, שמנים לא בריאים וסוכרים בשילוב עם מזון מעובד ומתועש המופשט מכל רכיבי התזונה הנחוצים לבריאות. ראשי התיבות שבהם מציינים את התזונה האמריקאית היא SAD (עצוב). חולי צליאק מנועים מלאכול את אחד המרכיבים הנפוצים והמזיקים ביותר במזונות המעובדים – גלוטן וקמח, ומחפשים כל הזמן תחליף לקמחים.

הלחמים ללא גלוטן, מלבד זה שהם יקרים בטירוף, מלאים בעמילנים שונים, מייצבים, חומרי טעם ושמנים מזיקים ומעובדים אחרים. והם פוגעים במעי אף יותר מלחם רגיל (לאנשים שאין להם צליאק) וזה עוד לפני שמדברים על בורקסים ללא גלוטן ושאר זוועות קולינריות המלאות מרגרינה (הבורקס הוא הזוועה מראש, בלי קשר להימצאות או אי הימצאות הגלוטן).

אפשר גם בלי תחליפים, הכירו את הפליאו

תזונת הפליאו היא תזונה מאוזנת ומלאה באפשרויות שבה לא אוכלים כלל דגנים מלבד אורז(גם לא דגנים ללא גלוטן כמו תירס וקינואה), ובנוסף גם לא אוכלים בה שמנים מעובדים, סוכרים ומזון מעובד. תזונת הפליאו מתאימה במיוחד למילוי של מאגרי נוטריאנטים כמו לאחר תקופה ארוכה בה המעי לא פעל כראוי, יש בה פרוטוקולים ודגשים המסייעים לשיקום מערכת העיכול ובנוסף היא זולה בהרבה מהתפריט הצליאקי הרגיל.

בלי סבסוד של המדינה ובלי מאבקים, בתזונת הפליאו צליאקים יכולים לאכול אוכל מזין, זול, בריא, מגוון ומשביע.

אז מה הפליאו מציע לכם?

מלבד האוכל הבריא והמגוון, תנועת הפליאו היא קהילה. קהילה במובן האמיתי של המילה. ניתן להתייעץ עם אנשי הקבוצה לגבי מתכונים, תפריטים, נשנושים ועם מה לשלוח את הילד לבית הספר. ובנוסף קהילת הפליאו גם מחבקת, מכילה ומקבלת.

מסקרן אתכם? מעניין אתכם לקרוא עוד?

לתגובה