תזונת פליאו

מדריך למתחילים

לרזות בריא ולשמור בקלות לטווח ארוך.

גרסא רכה יחסית של תזונת הפליאו, ששמה דגש על שיקום מנגנוני רעב ושובע, מילוי חוסרים תזונתיים שונים ושימת לב להרגלי תזונה בריאים. ההגבלות הן יותר מומלץ או רצוי למעט ואין מרכיב תזונה כלשהו שאסור באופן מוחלט לאכול.

הבסיס

  • לחם מלא זה לא סופרפוד (ובאופן כללי אין סופרפוד).
  • אפשר ורצוי להימנע מדגנים באופן כללי.
  • שמנים מזוככים הם איומים.
  • בשביל בריאות אופטימלית צריך לשלב גם מזון מהחי וגם מהצומח.
  • מנגנוני הגוף שלנו חכמים. עדיף להקשיב להם ולא להילחם בהם.

דגנים

דגנים ובעיקר חיטה מכילים מעט מאוד חומרי הזנה הדרושים לגוף. הם פשוט מאוד נוחים ומהווים דרך להשיג קלוריות בקלות ובזול.

הדגנים מכילים גם חומרים הפוגעים במערכת העיכול שלנו הנקראים אנטינוטריאנטים. חומרים אלו נמצאים בעיקר בקליפה ובאנדוספרם.
כך שדגנים מלאים יכולים להזיק לבריאות אפילו יותר מדגנים מולבנים!

שמנים צמחיים

שמנים צמחיים מזוככים נמצאים בכמות מאוד קטנה במזונות השונים שאוכלים באופן טבעי. כדי להפיק אותם משתמשים בתהליכי עיבוד אגרסיביים המשנים את השמנים הללו והופכים אותם למזיקים מאוד לבריאות.
אף תרבות מסורתית לא השתמשה בהם מעולם. זהו למעשה השינוי המזיק ביותר שהביא העולם המערבי. באתר הזה ובכלל נקרא להם שמן מכונות להדגשת המסר.

מזון מהחי

אנחנו צריכים לאכול גם מאכלים מהחי בשביל הבריאות שלנו. תזונה צמחית בלבד אינה בריאה לאורך זמן. הימנעות מאכילה של מזון איכותי מהחי יכולה להגביר את הסיכוי לתחלואה במחלות כרוניות מסוגים שונים. חלק מהנזק ניתן לתיקון, אולם פגיעות מסויימות הן בלתי הפיכות. מדיכאון ועד אוסטאופרוזיס, מתת משקל ועד מחלות לב. אנחנו צריכים לאכול מזון מהחי.

בשביל בריאות טובה צריכים לאכול גם ירקות, אבל זה לא חדשני או מהפכני אז מספיק משפט אחד.

הגוף הוא מכונה מופלאה

גוף האדם הוא מכונה מופלאה. עם מערכות היזון חוזר (פידבק) רבות שהמדע מבין רק בחלקן. נסיונות לשלוט בכל המערכות הללו באמצעות מניפולציות היא קשה מאוד ובעלת השפעה לא צפויה.
גישת הפליאו היא לעבוד עם המנגנונים הטבעיים ככל האפשר ולייעל מנגנונים אלו. מנגנוני רעב ושובע, ערות ושינה, פעילות ומנוחה וכו’.

הגרסה הקצרה

קיימים מגוון חומרי הזנה שאנחנו רוצים לקבל מהתזונה. לצורך נוחות נקרא להם נוטריאנטים. במזונות שונים מהחי ומהצומח נוכל למצוא נוטריאנטים שונים, ולכן נרצה לגוון את התזונה ככל האפשר – כדי לקבל חומרי תזונה מגוונים.
יש חומרים במזונות שונים שפוגעים בעיכול ובספיגה של נוטריאנטים. אנו רוצים לאכול כמה שפחות מהם. לחומרים אלו קוראים אנטינוטריאנטים והם נמצאים בעיקר בדגנים אבל גם בקטניות, אגוזים וירקות מסוימים.
נרצה גם להימנע מאוכל מעובד (ובעיקר שמנים מתועשים).

הגוף שלנו מווסת את כמות האוכל הדרוש בצורה מורכבת. אז במקום להחליט מתי וכמה לאכול, בפליאו אוכלים על פי רעב ושובע. זה מכון לגבי כמות האוכל בכל ארוחה, כמות הארוחות וזמני הארוחות.

בפליאו אוכלים מזון מגוון דחוס בנוטריאנטים ודל באנטי נוטריאנטים.

מה הפליאו יכול לעשות עבורי?

אם תאמצו את הפליאו בשלב מוקדם תוכלו להימנע ממחלות ולשמור על משקל בריא. אם אתם מגיעים אל הפליאו עם בעיות בריאות ומשקל לא תקין – בעזרת הפליאו תוכלו לתקן הרבה מהנזקים ולעצור את ההידרדרות של מה שלא ניתן כבר לתקן.
בריאות יש רק אחת, אבל מחלות יש כל מיני, וכל אחת מהן צריכה דגשים שונים. כאשר כל סוגי הפליאו השונים נאמנים לעקרונות הבסיסיים של הפליאו, ההבדלים ביניהם יכולים לעשות את ההבדל.

אילו סוגי פליאו יש?

אנשים שונים יכולים לאכול בצורה שונה מאוד אחד מהשני, כאשר כולם יהיו בתוך המסגרת הגדולה של הפליאו. אז איך לבחור מה מתאים לי?

ישנם כמה כיוונים עיקריים שיתאימו למרבית האנשים. אלו הם סוגי הפליאו השונים המתוארים באתר.

הרוב הגדול של האנשים מגיעים לפליאו במטרה לרזות, אפילו כאלו שסובלים ממחלות מגבילות. אולם הגישה שלי היא שהמסלול הנכון ביותר ובסופו של דבר גם הקל ביותר להרזיה הוא בריאות. אז באופן כללי רצוי לטפל בבריאות קודם ולתת להרזיה להגיע תוך כדי.

אם יש לך כמה מחלות שונות התשובה תהיה מעט מורכבת יותר. הפתרון הטוב ביותר יהיה שילוב של הגישות כך שיטפלו בכל הצדדים של המצב שלך. אם צריך לבחור, אז רצוי לטפל קודם כל בבעיה הדחופה יותר.
במצב שכזה לרוב כדאי להיעזר בטיפול או ייעוץ.

פליאו 1 להרזיה ובריאות – להגיע ולשמור על משקל תקין ובריאות. זו גישה רכה יחסית של הפליאו.

פליאו 2 למחלות המערב – לאיזון ארוך טווח של סכרת וסכרת גבולית, וטיפול במחלות מטאבוליות כמו כבד שומני ויתר לחץ דם.

פליאו 3 למוח ולנפש – לשיפור יכולת שכלית, איזון רגשי ותיקון נוירולוגי

פליאו 4 לדלקות כרוניות – לטיפול במחלות דלקתיות ואוטואימוניות.

פליאו 5 למערכת העיכול – להתמודדות עם מחלות מערכת העיכול השונות

מה עכשיו?

המקום להמשיך אליו יהיה תלוי לגמרי בך.
אפשר ורצוי לעבור על המדריך למתחילים שבו תמצאו גרסא מעט מורחבת של מה שדובר עליו כאן (בצורת סרטוני וידאו וטקסט)
תוכלו להסתכל על כיווני טיפול מומלצים למצבים נפוצים, להסתכל על רשימת מזונות שונים והאם הם חלק מהפליאו וכמובן להסתכל על השירותים השונים שאני מציע.

חינם

איך לטפל בזה?

כיווני טיפול במצבים נפוצים