פליאו 5

למערכת העיכול

להתמודדות עם מחלות מערכת העיכול השונות

פרוטוקול התזונה נועד לשקם את מערכת העיכול ולעזור לך לשכוח ממנה. כי ככה זה ששום דבר לא כואב או לא נעים. יש אנשים שלא כואב להם כלום בבטן. המטרה שזה יהיה המצב גם אצלך.

למי זה מתאים?

אם יש לך מעי רגיש או רגיז, זו התזונה בשבילך.

אם עברת את כל הבדיקות והאבחונים של מערכת העיכול אבל לא מצאו שום דבר, זו התזונה עבורך.

אם כל החיים שלך סבלת מעצירות, או אם ריצה מזדמנת לשירותים היא הספורט שלך, זו התזונה עבורך.

אם כואב לך בקיבה אחרי ארוחה, אם יש לך צרבת, בין אם מחיידק ה. פילורי או בלעדיו, זו התזונה

אם יש לך עודף של חומציות בקיבה או חוסר של חומציות, זו התזונה.

אם הבטן שלך נפוחה בשלבים שונים ל היום (או כל הזמן), זו התזונה עבורך.

אם יש לך כאבים חדים, כאב עמום, או כאבים נודדים ברחבי מערכת העיכול, זו התזונה.

 

בעצם כל המחלות ובעיות שאינן מספיק חמורות של מערכת העיכול. רק לא מחלות מעי דלקתיות (IBD), הן חלק מפליאו 4 והמחלות האוטואימוניות.

התזונה יכולה לעזור במצבים הבאים

קשיי עיכול
כיב בקיבה (עם או בלי חיידק הליקובקטור פילורי)
מעי רגיש/רגיז
עצירות כרונית
נפיחות קבועה בבטן
שגשוג עודף של חיידקים במעי (SIBO)

מה אוכלים

התזונה הזו היא למעשה תזונה שיקומית. בתחילת השינוי מתחילים עם בשרים מבושלים ומעט מאוד ירקות ובהדרגה מוסיפים עוד ועוד מאכלים עד שמגיעים למקום שבו לא ניתן יותר לשפר ולהוסיף עוד.

מה לא אוכלים

בתחילת הדרך אוכלים שפע של מזונות מגוונים מהחי ונמנעים מכל הירקות הטריים. אולם בהמשך התמונה תשתנה. כך שבתזונה זו בעצם חוזרים לבסיס של הפליאו בו נמנעים מדגנים (ובמיוחד מדגנים מלאים), קטניות ושמני מכונות.

מה עוד

יש קשר הדוק בין מחלות מערכת העיכול ובין מצב רגשי ונפשי. בנוסף לכל הקסמים שנרצה לעשות עם התזונה, יהיה חיוני גם לתרגל הירגעות והפחתת לחצים בדרכים אחרות. וכמובן שגם מודעות עצמית והקשבה למה שטוב לי ומה שפחות.

הרבה פעמים זה יהיה קשה ומאתגר יותר משינוי התזונה עצמה.

אז איזה סיבים טובים לי ואיזה לא?

אין כאן תשובה אחת שתהיה נכונה ומתאימה לכולם. יש מצבים בהם סיבים מסיסים יהיו הבעיה, באחרים דווקא הלא מסיסים יהיו הקושי. לפעמים כל סוגי הסיבים יהיו בעיתיים ולפעמים תקופה של שיקום מערכת העיכול תאפשר לך לאכול את כל סוגי הירקות בכל צורות ההכנה. ימים יגידו, וקצת סבלנות.

לא חייבים לעשות את השינוי לבד

יש אתגרים שונים במערכת העיכול כאשר קושי מרכזי הוא זה שיש הרבה שלא ניתן לגלות בבדיקות ישירות ומדויקות. כך שפעמים רבות האתגר הראשוני הגדול יהיה להבין מה בדיוק הבעיה לפני שנוכל בכלל להתחיל ולטפל בכיוון הנכון.

לאחר מכן יהיה צורך לעשות את תהליך השיקום וההרחבה ההדרגתיים של התזונה.

יצרתי מדריך וידאו מקיף שיעזור לך להבין  מה קורה במערכת העיכול ומה הם שלבי השיקום השונים. וכמובן שהאבחון והליווי שלי בדרך יוכלו לעשות את התהליך ברור וקל יותר.

האפשרויות שאני מציע כדי להיכנס לתזונה הן פגישת אבחון וייעוץ תזונה ביחד בשילוב התוכנית הדיגיטלית ‘לאכול בשמחה’, או למי שזקוק לתמיכה המתמשכת – אני מציע גם אפשרות של ליווי הכל כלול למשך 6 חודשים. כאשר הכל כלול אומר שלאורך תקופת הליווי אפשר (וצריך) לשאול הכל, לעדכן באופן קבוע בוואטסאפ או במייל וגם ניפגש כמה פגישות שצריך.

את הפגישות אפשר לקיים אצלי בקליניקה שבקיבוץ עין שמר או בשיחת וידאו (לרוב זום). כל שאר הפרטים בפנים.