עודף ברזל והרעלת ברזל, יש דבר כזה

ברזל הוא מינרל חיוני ומשמש בשלל תהליכים חיוניים בגופנו. התפקיד העיקרי של הברזל הוא בהמוגלובין שנושא את החמצן לתאים, אולם יש לו תפקידים רבים נוספים. אנמיה על רקע של חוסר ברזל היא מצב רפואי נפוץ ומאוד מדובר ומטופל, אולם עודף ברזל שהוא מצב נפוץ גם כן ומסוכן מקבל פחות מדי הכרה והתייחסות. וחבל.

מה הסכנות של עודף ברזל?

ברזל הוא חומר מאוד מגיב. לכן הוא מסוגל להתחבר לחמצן ופד”ח בצורה כל כך יעילה, ולכן הוא גם משמש ככלי של מערכת החיסון להילחם בפולשים. אולם תכונה זו שלו הופכת לבעייתית כאשר יש עודף ממנו.

עודפי ברזל יכולים לגרום לנזק חמצוני ולהחמיר דלקות בכלי הדם או לשקוע באיברים שונים. למעשה הרעלת ברזל גורמת לתחלואה שנראית דומה מאוד להרעלת עופרת! על פי רוב עודפי ברזל לא יגרמו לסימפטומים ברורים וקשה לאבחן אותו בלי בדיקות.

איך נגרם עודף של ברזל?

רוב הברזל בגוף נמצא בכדוריות הדם האדומות, כאשר כדוריות הדם מתות הן עוברות מיחזור ופירוק בטחול ומשם חוזרים למחזור הדם כדי לשמש לבניית תאי דם אדומים חדשים במוח העצם. בנוסף יש מנגנונים מורכבים של ספיגת ברזל מהמזון (שלא אכנס אליהם כאן) אולם תפקידם להגביר או להפחית את הספיגה של ברזל מהתזונה על פי הצורך.

שיבושים במנגנוני הבקרה הללו הם הגורם העיקרי לעודפי ברזל. שיבושים אלו יכולים להיות על רקע גנטי, תרופתי או פשוט על רקע של צריכה גדולה מדי של ברזל שגורמת לספיגה עודפת על אף מנגנוני העיכוב.

עירויים של ברזל, עירוי של מנות דם, תרופות שונות והרס של כדוריות דם אדומות הם הגורמים העיקריים לעודף ברזל. אולם בלי קשר לגורם לבעיה ניתן להשפיע על המצב ולשפר את המצב, אז אל ייאוש!

איך מאבחנים עודפי ברזל?

על מנת לאבחן את מצב משק הברזל יש צורך בהצלבה של כמה בדיקות. באמצעות הסתכלות על כדוריות הדם האדומות יחד עם רמות הברזל, רמות החלבון נושא הברזל (טרנספרין) ומאגרי הברזל (פריטין) ניתן לקבל מידע אמין על משק הברזל ולאבחן עודפי ברזל הרבה לפני שמגיעים למצב של נזק.

לא מספיק להסתכל על רמות הברזל בלבד! למעשה, פעמים רבות רמות הברזל נמוכות אצל אנשים הסובלים מעודפי ברזל. וכבר ראיתי מספר פעמים שאנשים קיבלו תוספי ברזל על בסיס בדיקות ברזל בלבד שהרעו את מצבם.

במצבים חמורים של הרעלה לפעמים יש צורך בבדיקות נוספות כמו ביופסיה, בדיקות הדמיה, בדיקות שתן או בדיקות משלימות לאבחון המצב והגורמים.

ואיך מטפלים?

קודם כל רצוי להפחית את כמות הברזל הנכנסת. למשל אם עודפי הברזל נגרמו מעודפי צריכה של ברזל באמצעות תוסף אז צריך לבדוק אם אולי אחד המזונות שאותו אדם צורך מכיל ברזל בכמות גדולה. דוגמה למזון שכזה הוא דגני בוקר שמכילים ברזל מוסף. דוגמה נוספת היא תוסף מולטי-ויטמין שמכיל ברזל ורצוי להפסיק או להחליף באחר שלא מכיל ברזל.

אצל אנשים בעלי נטייה לעודפי ברזל רצוי לרוב לשנות את סוגי החלבון שצורכים ולאכול פחות בקר ויותר עוף, דגים ובשרים דלים בברזל.

כמו כן ניתן לאכול מאכלים שמסייעים לפינוי עודפי הברזל מהדם. מאכלים כמו כוסברה, פטרוזיליה, שום ובצל יכולים להיות רלוונטיים. גם אכילה של מזונות המכילים מינרלים אחרים בכמות גדולה יכולים להיות רלוונטיים במקרים מסוימים – למשל אגוזים שעשירים בנחושת. במצבים קשים יותר יש תרופות שיכולות לסייע בתהליך פינוי עודפי הברזל.

הטיפול היעיל ביותר

אבל הגורם החשוב ביותר והראשון שמומלץ על פי רוב הוא תרומת דם.

תרומות דם בתדירות המקסימלית המותרת לאדם היא רווח כפול. גם לאדם עצמו שנפתר מעודפי הברזל וגם לכל מי שעשוי להזדקק אי פעם למנות דם.

גם בלי קשר לעודפי ברזל – ההמלצה שלי היא שאם אתם יכולים, ואם אין לכם אנמיה או אנמיה גבולית על רקע חוסר בברזל – תתרמו דם לפחות פעם או פעמיים בשנה.

במידה ואתם חושדים שיש לכם עודף ברזל רצוי להתייעץ עם מטפל המכיר את המצב ואת דרכי הטיפול. מכאן קובעים טיפול אצלי.

*נכתב לכבוד יום תרומת הדם הבינלאומי 14.6.2021

לתגובה