מפחיתים באנטי נוטריאנטים ורעלנים

אחרי שבקטע הקודם נגענו במה אוכלים ולמה, צריך לדבר קצת על המזונות שלא אוכלים בתזונת הפליאו והסיבה לכך.
לשם כך אנחנו צריכים להכיר מושג חדש – אנטינוטריאנט

מהם אנטינוטריאנטים?

אלו הם חומרים אשר מפריעים לספיגה של נוטריאנטים במערכת העיכול בצורה ישירה או עקיפה.כלומר חומרים אשר נמצאים במזונות ומפריעים למערכת העיכול שלנו לספוג חומרים שונים. בלי להיכנס יותר מדי לפרטים טכניים, חומרים אלו פועלים באחת משתי דרכים –

היקשרות לנוטריאנט ובכך לא לאפשר למערכת העיכול לפרק ולספוג אותו. למשל מבנים חלבוניים בדגנים וקטניות קושרים את החלבון הצמחי בצורה שאנזימי העיכול מתקשים לפרק ובכך מונעים את ספיגת החלבון. או חומצות שונות (כמו חומצה פיטית וחומצה אוקסלית) שנקשרות למינרלים ולא מאפשרים להם להיספק במעי.
אפשר להקביל את זה למוצר קטן שקונים בחנות ואז אורזים לנו אותו בקופסא ענקים שלא עוברת בדלת המכונית.

פגיעה במערכת העיכול היא המנגנון השני בו אנטינוטריאנטים מפריעים לספיגה. כאן מדובר במצב בו חומרים שונים יכולים למשל לעשות חורים במעי ולאפשר חדירה של חומרים לא רצויים למחזור הדם, או גירוי של דופן המעי שגורם להפרשה של ריר ומפריע בכך לחומרים שאנחנו כן רוצים שיספגו (כמו ויטמינים למשל) לעבור.
את זה אפשר להקביל למוכר בחנות שמנקב את צמיגי המכונית ושופך לכם מים למיכל הדלק בזמן שאתם מסתובבים בחנות.

איפה נמצאים אותם אנטינוטריאנטים? 

המקור התזונתי הגדול ביותר לאנטינוטריאנטים הוא דגנים ובעיקר חיטה. אולם גם קטניות מכילות כמות גדולה של אנטינוטריאנטים, וגם אגוזים, עלי מאכל שונים וגם חלב והלבן של הביצה מכילים סוגים שונים של אנטינוטריאנטים.

למה זה קורה? חשבתי שהדגנים בעדנו

הדגנים והקטניות הם מנגנון ההתרבות של הצמח. יש עליהם ובתוכם מערכות הגנה שאמורות לשמור על הזרעים מפני חרקים ופטריות כאשר הם שוכבים על הקרקע ומחכים לגשם או לחילופין לאפשר לאותם הזרעים לעבור בשלמותם ובלי פגע את מערכת העיכול של בעלי חיים ולצאת בצד השני (בתוך ערמת דשן שמסייע לזרע לגדול).
כאשר טוחנים את אותם הזרעים שכבת ההגנה הזו עדיין קיימת בקמחים.

אז מה עושים? נמנעים מכל קבוצות המזון הללו? לנצח?

תלוי באדם, במצב הרפואי וברגישות. אבל לפחות לתקופה מומלץ להימנע מדגנים, קטניות ומוצרי חלב ולמעט באגוזים. עוד על כך בהמשך המדריך.

רעלנים

חומרים שונים בצמחים מוגדרים כרעלנים במינון נמוך. בפועל הם מתפקדים בצורה כמעט זהה לאנטינוטריאנטים מהסוג השני. אין סיבה להתעמק בזה. אבל זה פה לשם הדיוק.

מוזמנים להמשיך לחלק הבא שעוסק בשמנים מתועשים