מזונות בתחום האפור של הפליאו

הרבה אנשים חושבים שפליאו היא תזונה בלי פחמימות. זוהי טעות. בתזונת הפליאו יש פחמימות, פשוט לא ממקור של לחם. מקורות הפחמימות שבפליאו הם בעיקר שורשים ופירות. ראו להרחבה את הסעיפים הבאים ואת החלק הבא שנוגע לגישות תזונה דומות.

אורז הוא דגן כמעט נטול אנטינוטריאנטים. לכן במסגרת תזונה שעשירה במזון דחוס בנוטריאנטים הוא יכול להיות מקור קלורי לא מזיק. והוא גם מאוד נוח ופשוט לשילוב עם תבשילים שונים. יכול להיות גם חלק מתזונה שמטרתה הרזייה במינון סביר, והוא מומלץ מאוד לילדים ונשים בהריון או מניקות כחיזוק מרכזי.

תפוחי אדמה הם פליאו כמו כל שורש אחר. די עם זה.

עם מספיק הנבטה ובישול אפשר להיפטר ממרבית האנטינוטריאנטים ולקבל מאכל שהוא מקור לסיבים מסיסים ולעמילן איכותי. לא מתאים לכולם. וגם לא כל הקטניות הן אותו הדבר, אבל יש מצבים ואנשים שלהם קטניות יהיו מתאימים ואף מומלצים. בכל מקרה לא מומלץ לאף אחד אף פעם להתייחס לקטניות כמקור איכותי של חלבון או ברזל.

חלב הוא לא פליאו מאחר והוא מכיל חלבונים יחסית קשים לעיכול ומעט מאוד נוטריאנטים. לעומת זאת מוצרי חלב שונים עוברים תהליך חיידקי שמפרק באופן חלקי את חלבוני החלב ועושה אותם קלים יותר לעיכול, ותהליכי סינון שונים שנעשים יכולים לשפר את ריכוז חומרי המזון המזינים. כך לגם מוצרי חלב רזים אך מותססים (כמו יוגורט וקוטג’) וגם מוצרי חלב שמנים (כמו גבינות בשלות וצהובות) יכולים להשתלב במסגרת תזונה בריאה. לפעמים אנשים יריבו איתכם לגבי אם זה פליאו או לא, אבל אותנו מעניין בריא יותר מאשר פליאו כפי שנכתב בלוחות הברית.

אגוזים הם מזון מרוכז בנוטריאנטים מסויימים אך גם מכיל אנטינוטריאנטים, ולכן כעיקרון נחשב כחלק מתזונת הפליאו אבל לא כזה שכדאי להרבות בו במיוחד. גם מטעמי בריאות וגם מטעמי ניהול משקל תקין. קל מאוד להגזים בצריכת האגוזים.

קמחי אגוזים וקמח שקדים שהוא הנפוץ ביותר במקומותינו משמשים בעיקר לבצקים ולמאפים ללא גלוטן שעל פי פינטרנסט ואינסטגרם הם פליאו. אבל מדובר במזון שיש לצרוך מעט ממנו. למשל כף של קמח שקדים בתוך פשטידה לא תהיה כמו פרוסת לחם שקדים/לחם טחינה.

אין דבר כזה לחם פליאו. 

בכלל, בצקים מכל מיני קמחים ללא גלוטן ותחליפים של בצקים יצירתיים הם לא פליאו בהגדרה. סליחה, אבל ככה זה.