איך מתייחסים לגישות תזונה קרובות אחרות?

ישנן גישות תזונה רבות הנחשבות כבריאות. ננסה למצוא את קווי הדמיון וההבדלים ביניהן לבין הפליאו.

פליאו היא כבר תזונה שדלה בפחמימות באופן יחסי לתזונה המערבית הסטנדרטית. אבל תזונה זו ממוקדת בניהול רמות סוכר תקינות לאורך זמן והיא מיוחדת לאנשים עם אי סבילות לאינסולין / סכרת סוג 2.
זה בעצם סוג של פליאו עם מטרה ספציפית. כמה בדיוק פחמימות אוכלים במסגרת התזונה עשוי להשתנות, וכך גם ההגדרה מה בדיוק נחשב לפחמימה שנספרת (עמילן, סיבים, סופרים פשוטים, עמילן עמיד) עשוי להיות שנוי במחלוקת בין האנשים השונים שמדברים על גישת התזונה הזו. מה שחשוב הוא להבין שזו גרסה של פליאו המיועדת למי שיש לו בעיות במשק איזון הסוכר בגוף.

תזונה קטוגנית לוקחת את הפחתת הפחמימות כמה צעדים קדימה (ומתעלמת מכל שאר המרכיבים של הפליאו בדרך). ובעצם טוענת שכולם צריכים לאכול תזונה דלה בפחמימות ושגם כמות הפחמימות שיש בפליאו היא לא בריאה.
יש כל מיני וריאציות של תזונה קטוגנית, בחלקן יש הקפדה על מקורות מזון איכותיים ובאחרות חשוב רק להימנע מפחמימות.  אבל השורה התחתונה היא שמדובר בתזונה שבה אוכלים באופן כללי מעט מאוד מזון מהצומח, מה שעלול לגרום לחסרים תזונתיים שונים ולחוסר איזון של חיידקי המעי.
בתזונה קטוגנית מגבילים את כמות הפחמימות ואת כמות החלבון כדי לעודד מצב בו הפקת האנרגיה בגוף מתקיימת מתוצר פירוק של שומנים שנקרא קטונים. זהו מנגנון טבעי שאצל אנשים בריאים משמש כחלק ממכלול מסלולי האנרגיה בתא לשימוש בשומן צבור בגוף.החלק החשוב ביותר שצריך להבין בקשר לתזונה קטוגנית היא שהיא לוקחת מנגנון פזיולוגי שאמור להיות מנגנון עזר משני (הפקת אנרגיה משומן דרך קטונים) ומשתמשת בו כמנגנון עיקרי וכמעט יחיד (במקום הפקת אנרגיה מגלוקוז, מקטונים ומשומן). 
זה כמו להחליט שהבלמים במכונית הם מיותרים ולהשתמש בבלם היד בלבד.

למקרה שזה לא היה ברור, אני לא ממליץ על תזונה קטוגנית מלבד במקרים מאוד ספציפיים ובליווי איש מקצוע

זהו פרוטוקול תזונתי מחמיר שנועד לטיפול במחלות אוטואימוניות. הוא כולל החרגות רבות אשר נועדו לכסות את המקרה הגרוע ביותר. זה לא בריא יותר מתזונת פליאו רגילה מבחינת הרוב הגדול של האנשים.

גישת הטבעונות הבריאה והפליאו חולקות את ההכרה בכך שתזונה מגוונת היא חשובה לבריאות של האוכלוסייה הכללית.

הוויכוח הוא בעיקרו במקור החלבון (בכך שעל פי גישת הפליאו מקורות חלבון מן החי , מכילים הרבה יותר מרק חלבון) האם בטטה עדיפה על פני לחם מלא, ובשאלה האם שמן קנולה מזוכך עדיף על חמאה